Reklama


Konkursy:

Konkurs na dzieło artystyczne „Nauka inspiracją sztuki – od mikroświata do Wszechświata”
Nazwa: Konkurs na dzieło artystyczne „Nauka inspiracją sztuki – od mikroświata do Wszechświata”

Organizator: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Termin: 19 września 2014

www.naukawsztuce.fais.uj.edu.pl

Więcej …

Zobacz galerie:

Paulina Ołowska zaprasza do Cafe Baru
Recenzje - Ewa Fijołek
paulina_olowska_cafe_bar_relacja

Przestronny, pusty taras zamknięty wewnątrz socjalistycznej bryły krakowskiego Muzeum Narodowego, a na jego końcu pusta witryna z tajemniczym napisem „Cafe Bar” i obrazem filiżanki z parującą kawą – taki widok natchnął artystkę Paulinę Ołowską do kolejnego już w swojej twórczości odnowienia niewykorzystanej przestrzeni. Efektem jej inspiracji jest wystawa „Cafe Bar”, którą od 2. września możemy oglądać na drugim piętrze Gmachu Głównego Muzeum Narodowego.

Witryna baru kawowego, zamurowana z jednej strony gipsową ścianą, stanowi pozostałość po zaprojektowanej w latach 60., a otworzonej na początku lat 90., kawiarni. Pomimo, że lokal ten nie cieszył się zbyt dużą popularnością wśród zwiedzających, stanowił ważne miejsce odpoczynku pracowników Muzeum i przestrzeń dla wystawienia ich własnej twórczości. Paulina Ołowska zainteresowała się tajemniczym oknem i postanowiła na nowo zaadoptować zapomniany obszar instytucji.Artystka prowadzi nas do witryny szlakiem swoich innych prac. Zwiedzanie wystawy rozpoczynamy w hallu na drugim piętrze Muzeum, gdzie możemy obejrzeć instalację stanowiącą interesujący przykład typowego dla Ołowskiej połączenia sztuki użytkowej ze sztuką „wysoką”. Na dzieło złożyło się umeblowanie pozostałe po Cafe Barze, według słów artystki praca ta obrazuje stan, w jakim znalazła ona meble w magazynie. W tej samej sali możemy zobaczyć również rysunki Ołowskiej, inspirowane archiwalnymi zdjęciami. Niektóre z nich stanowią niemal odtworzenie oglądanych przez artystkę fotografii, natomiast pozostała część jest jej impresją, wyrazem wyobraźni na temat ludzi przebywających niegdyś w Cafe Barze i ich sposobu spędzania czasu w tym miejscu.

Taras z witryną znajduje się niemalże w centrum bryły budynku Muzeum Narodowego. Powstały różne plany na zagospodarowanie tego swoistego serca budowli, w tym propozycja usytuowania tam letniej galerii rzeźby, jednak miejsce to wciąż pozostawało niewykorzystane. Aby dostać się na taras, zwiedzający mogą przejść przez całą przestrzeń Galerii Sztuki Polskiej XX wieku lub udać się tam bezpośrednio - wejście znajduje się w sali Poza ciało, gdzie prezentowane są prace prezentujące problem podmiotowości kobiety. Dziś po przejściu przez drzwi prowadzące na taras, widza uderza przede wszystkim szarość i asceza tego miejsca. Prostokątny plac otaczają smutne, nieco zaniedbane mury instytucji i zasłonięte okna. Jednak ten pozornie nieciekawy widok pozwala, poprzez głęboki kontrast, wypłynąć na scenę witrynie Ołowskiej, przez co staje się ona jedynym i głównym bohaterem tej przestrzeni.Obraz – mural nawiązuje do klimatu scenicznych aranżacji w stylu Natalii Gonczarowej czy Aleksandry Ekster. Przedstawia znane ze zdjęć elementy wystroju Cafe Baru oraz motywy z komiksu „Life and 'Art”, the workers club and NEP nightclub, opublikowanego w piśmie „Krokodill” (Moskwa 1927, nr 16), w tym postaci ilustrujące przedstawicieli rosyjskiej bohemy. Dzieło to, ustawione kilka centymetrów za oryginalną witryną z nadrukiem, stanowi rodzaj wariacji na temat „kawiarnia” i oddaje nieco nostalgiczną, może trochę frywolną atmosferę miejsca. Obraz  jest „scenografią do przedstawienia o Cafe Barze” jak twierdzi malarka. Jednocześnie widzowie odbijają się w grubej szybie, przez co sami stają się nieodłącznym elementem stworzonego przez Ołowską spektaklu.
A zatem – zapraszamy na scenę!

tekst: Ewa Fijołek

 Filmowa relacja z otwarcia Cafe Baru Pauliny Ołowskiej tutaj


Paulina Ołowska Cafe Bar
Muzeum Narodowe w Krakowie, Gmach Główny
Wystawa trwa do 2 października 2011

Dodaj do:

Wykop    Facebook